| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Usage/Application | Used for determining the resistance of flooring tiles to wear or abrasion. |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 30 RPM |
| Material | Mild Steel |
| Weight | Upto 80 Kg |
| Power | 0.75 kW |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Phase | Single |
| Frequency | 50/60 Hz |

Price:
Price 230000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Universal Testing Machine
Features : Automatic Data Logging, Overload Protection, Digital Display
Mounting Type : Floor Mounted
Interface Type : USB/RS232
Price 95000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Metal Impact Testing Machine
Features : High Durability, Precise Measurement, Corrosion Resistance
Mounting Type : Table Top / Floor Mounted
Interface Type : Panel Mounted/Display Interface
Price 60000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Button Snap Pull Testing Machine
Features : Robust build, corrosion resistant
Mounting Type : Benchtop
Interface Type : Manual Lever
Price 35000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Product Type : Industrial Metal Impact Testing Machine
Features : Robust construction, High Precision, Easy Operation
Mounting Type : Floor Mounted
Interface Type : RS232/USB