Marshall Stability Testing Machine is a device used for testing the stability and strength of bituminous mixtures, commonly used in road construction. The machine applies a load to a sample of the mixture and measures the deformation of the sample under that load. The offered test measures the maximum load that a sample can withstand before it deforms beyond a certain limit. The device consists of a frame, a loading device, a proving ring, and a compacting mold. It is an essential tool for quality control and assurance in the construction industry. Accurate and precise results from the Marshall Stability Testing Machine ensure durable, long-lasting roads.
| Voltage | 230 V AC |
| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Power | 1100 W |
| Weight | 60 kg (approx.) |
| Phase | Single |
| Ring Capacity | 50 kN |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature | 60 Deg C |
| Usage/Application | Contractors, testing laboratories engineers, highway departments, and other government agencies to |
| Vertical clearance | 250 mm - 470 mm |
| Platen diameter | 133 mm |
| Breaking Head Size | 4" |

Price:
Price 42000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Material : Metal
Voltage : 220 Volt (v)
Usage : Industrial
Price 230000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Material : Metal
Voltage : 220440 Volt (v)
Usage : Industrial
Price 105000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Material : Metal
Voltage : 220 Volt (v)
Usage : Industrial
Price 150000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Material : Metal
Voltage : 220440 Volt (v)
Usage : Industrial