| Material | Mild Steel |
| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Usage/Application | Laboratory |
| Weight | Upto 350 kg |
| Power | 750 W |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Tube Rotary Speed | 30 r/min-33 r/min |
| Balance of Capacity | 5 kg - 10 kg |

Price:
Price 80000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Product Type : Electrical Cable Testing Machine
Power Supply : Electric
Usage : Industrial
Price 35000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Product Type : Pendulum Impact Testing Machines
Power Supply : AC 220V, 50 Hz
Usage : Industrial
Price 95000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Product Type : Metal Impact Testing Machine
Power Supply : Electric
Usage : Industrial
Price 65000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Product Type : Marshall Stability Testing Machine
Power Supply : Electric
Usage : Industrial