| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 400-440 V |
| Max Working Width | 450 mm |
| Capacity of Load Fram | 10, 20, 40, 60, 100 KN |
| Speed | 25- 80 mm / min |
| Usage/Application | Used to test the tensile strength and compressive strength of materials. |

Price:
Price 120000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Power Supply : Electric
Material : Metal
Test Range : Up to 100 bar
Price 80000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Power Supply : Electric
Material : Metal
Test Range : 05000 N
Price 38000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Power Supply : Electric
Material : Metal
Test Range : Up to 5000 g sample
Price 45000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Power Supply : Not Required (Manual Operated)
Material : Metal
Test Range : 0 2000 kN