Adhesion Testing Machine is a type of testing equipment used to measure the adhesive strength of coatings, films, and other materials. It helps to determine the ability of a material to bond to a substrate or another material. The machine applies a force on the material and measures the resulting adhesion force. There are different types of adhesion testing machines available, including pull-off, peel, shear, and scratch testers. The choice of the machine depends on the type of material being tested and the application requirements. Adhesion Testing Machine is essential in various industries, such as automotive, aerospace, and construction, to ensure the quality and durability of products.
| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Power | 400 W |
| Supply | AC |
| Weight | Upto 80 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Laboratory |

Price:
Price 120000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Test Speed : Adjustable (0.1 to 20 mm/min)
Control Mode : Digital/PLC Control
Product Type : Hydrostatic Pressure Testing Machine
Price 35000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Test Speed : 95 5 ml/min
Control Mode : Manual / Analog Dial Gauge
Product Type : Bursting Strength Testing Machine
Price 85000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Test Speed : 10300 mm/min (adjustable)
Control Mode : Microprocessorbased with digital display
Product Type : Box Compression Testing Machine
Price 95000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Test Speed : 5 m/s to 7 m/s
Control Mode : Manual / SemiAutomatic
Product Type : Metal Impact Testing Machine