IRHD Hardness Testing Machine is used to measure the hardness of various types of rubber materials. The machine determines the indentation depth made by a specified indenter under specified conditions of load and time. The IRHD test method is widely used for testing the hardness of natural and synthetic rubbers, as well as other elastomers. The test result is expressed in IRHD degrees, which is a measure of the resistance to indentation of the rubber material. The IRHD Hardness Testing Machine consists of a load frame, an indenter, a test specimen holder, and a digital readout unit that displays the hardness value.
| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Weight | Upto 20 kg |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | Single |
| Indenting force | 5.40 N |
| Application | Hoses, tubes o-rings, moulded Parts, norm plates and seals |
| Test Method | IRHD M (micro) / IRHD N (normal) |



Price:
Price 42000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Usage : Industrial
Product Type : Tensile Testing Machine
Power Supply : Electric
Price 80000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Usage : Industrial
Product Type : Electrical Cable Testing Machine
Power Supply : Electric
Price 150000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Usage : Industrial
Product Type : Plywood Testing Machine
Power Supply : Electric
Price 60000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Metal
Usage : Industrial
Product Type : Adhesion Testing Machine
Power Supply : Electric