| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Weight | Upto 250 kg |
| Phase | Three |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Power | 1.5 kW |
| Max Working Width | 350 mm |
| Capacity of Load Frame | 5000 kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Laboratory |

Price:
Price 55000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Automation Grade : Semiautomatic
Number of Specimens : 1
Interface Type : USB/RS232
Price 230000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Automation Grade : Automatic
Number of Specimens : Single at a time
Interface Type : USB/RS232
Price 35000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Automation Grade : Manual
Number of Specimens : Single Specimen at a time
Interface Type : No Digital Interface (Analog Equipment)
Price 28000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Automation Grade : Automatic
Number of Specimens : Single
Interface Type : USB, RS232