| Usage/Application | Used for testing compressive strength for smaller packages and boxes. |
| Display Type | Digital |
| Material | SS,MS |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Shambhu Nath & Sons |
| Voltage | 240 V |
| Platen size | 500 x 500 mm |
| Touch Screen Size | 20" |
| Maximum Force | 10 kN |

Price:
Price 230000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Voltage : 220440 Volt (v)
Product Type : Universal Testing Machine
Usage : Industrial
Price 60000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Voltage : 220 Volt (v)
Product Type : Peel Strength Testing Machine
Usage : Industrial
Price 150000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Voltage : 220440 Volt (v)
Product Type : Plywood Testing Machine
Usage : Industrial
Price 38000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Power Supply : Electric
Voltage : 220 Volt (v)
Product Type : Los Angeles Abrasion Testing Machine
Usage : Industrial